Wywiad ukazał się pierwotnie na łamach międzynarodowego portalu Property Forum (www.property-forum.eu).
Wyhamowanie sprzedaży w I kwartale 2025 roku, można odebrać jako chwilowe ochłodzenie rynku, ale nie sygnał nadchodzącego kryzysu. Sprzedaż mieszkań w 2024 roku była niższa niż w 2023, ale wyższa niż w 2022 roku i to o 14% w 6 największych miastach w Polsce, dlatego nie możemy mówić o dekoniunkturze. Obecnie w PROFBUD nie zaobserwowaliśmy spadku zainteresowania naszymi inwestycjami – wręcz przeciwnie.
W samym marcu dwa projekty mieszkaniowe w Warszawie osiągnęły poziom sprzedaży z wynikiem przekraczającym 100 i 150%, co potwierdza, że atrakcyjna lokalizacja, wysoka jakość realizacji i „dusza projektu” przyciąga klientów. Nasze plany rozwoju są ambitne – w I kwartale rozpoczęliśmy przedsprzedaż inwestycji Mocha Tower na warszawskim Gocławiu. W najbliższym czasie mamy w planach realizacje nowych inwestycji, które całkowicie odmienią oblicze nieruchomości premium i wyznaczą nowe granice luksusu. W skrócie: to gdzie żyjesz ma znaczenie, a jeszcze większe ma to jak żyjesz.
Rzeczywiście, zapowiedź Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko w branży deweloperskiej. To dla nas absolutnie wyjątkowy projekt – zarówno pod względem skali, ale i wartości, które za nim stoją. Inwestycja powstaje we współpracy z Robertem Lewandowskim, naszym partnerem biznesowym i jest spełnieniem mojego wieloletniego marzenia o stworzeniu miejsca, w którym sport i edukacja staną się integralną częścią codziennego życia mieszkańców.
Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich to odpowiedź na rosnący deficyt czasu – chcemy, aby mieszkańcy mogli poświęcać go na to, co naprawdę ważne: rodzinę, rozwój osobisty i realizację pasji. Projekt realizujemy etapami. Pod koniec 2024 roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę pierwszego etapu. Cała dzielnica „Paryż” zostanie zadedykowana tegorocznym medalistkom olimpijskim i ich dyscyplinom: Aleksandrze Mirosław, Klaudii Zwolińskiej, Julii Szeremecie oraz Darii Pikulik, które za swoje osiągnięcia na zeszłorocznych igrzyskach, otrzymały od nas mieszkania w inwestycji.
W naszej wizji Miasto jest podzielone na cztery kwartały, z czego trzy dzielnice noszą nazwy miast-gospodarzy igrzysk olimpijskich, a czwarta stanie się centrum sportu. Symbolem miejsca będzie „mila olimpijska” – trasa stanowiąca ścieżkę edukacyjno-rekreacyjną, opowiadającą historię polskich olimpijskich sukcesów, z aleją biegową i obiektami sportowymi. Czwarty kwartał zapewniałby dostęp do nowoczesnego Centrum Sportu – pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej, kortów padlowych oraz tenisowych, o skali jednej z największych w Europie.
Zależy nam, aby wszystkie nowo projektowane osiedla powstawały w duchu EKO dom – EKO świat, a w ich standardzie znajdowały się̨ liczne ekologiczne rozwiązania. Z tego powodu powołaliśmy do życia Green On Energy – spółkę powiązaną kapitałowo z firmą PROFBUD, która odpowiadała za budowę i obecne funkcjonowanie farmy wiatrowej „Iłża Pakosław”, zlokalizowanej w powiecie radomskim.
Farma obejmuje 7 turbin o łącznej mocy przyłączeniowej 14,8 MW. Przedrostek „mega” oznacza, że mamy do czynienia z wartością pomnożoną milion razy. Jest więc w stanie wyprodukować blisko 42 0000 MWh, co umożliwia zapewnienie energii elektrycznej dla 16 800 rodzin 4-osobowych, albo 28 000 gospodarstw 2-osobowych.
Zależy nam, aby wszystkie nowo projektowane osiedla powstawały w duchu EKO dom – EKO świat, a w ich standardzie znajdowały się̨ liczne ekologiczne rozwiązania.
Pierwsze podanie energii do sieci miało miejsce w październiku 2024 roku, a farma posiada już prawomocne pozwolenie na użytkowanie oraz koncesję na wytwarzanie energii. Produkowana energia będzie sprzedawana w ramach umów cPPA do odbiorców końcowych takich jak Grupa Profbud, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, zakładów produkcyjnych oraz innych nieruchomości komercyjnych. W planach mamy także dostarczenie zielonej energii do nowo powstających inwestycji mieszkaniowych.
Pierwszym beneficjentem farmy staną się mieszkańcy miasteczka GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie, którzy otrzymają energię elektryczną przez 20 lat niemal za darmo. To rozwiązanie bezprecedensowe w budownictwie mieszkaniowym. Co więcej, budowa własnej farmy wiatrowej to dopiero pierwszy etap ekologicznej strategii PROFBUD. Planujemy również realizację instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 MW w pobliskim rejonie oraz wybudowanie magazynu energii odnawialnej.
Od lat konsekwentnie budujemy swoją pozycję na rynku nieruchomości, realizując liczne projekty mieszkaniowe. Naturalną częścią rozwoju jest także poszerzanie portfolio o nowe segmenty rynku. Ekologiczne miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie było odpowiedzią na rosnące zainteresowanie klientów poszukujących wyjątkowej jakości, komfortu i przestrzeni do życia w uzdrowiskowym klimacie. Projekt opiera się na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. W ramach tej idei, zagwarantowaliśmy wyposażenie domów w m.in. gruntowe pompy ciepła, rekuperację, świadomą gospodarkę zasobami wodnymi, a także w czynną energię wytworzoną z własnych, odnawialnych źródeł energii, zasilającą potrzeby energetyczne domów.
Chciałbym podkreślić, że nie spoczywamy na laurach i nieustannie wyznaczamy sobie kolejne cele. Już wkrótce efektem tej pasji i determinacji będą kolejne wyjątkowe projekty, zmieniające oblicze rynku nieruchomości, tym razem z segmentu apartamentów luksusowych.
Branża deweloperska w Polsce stoi dziś przed szeregiem istotnych wyzwań, które wymagają nie tylko elastyczności, ale i długofalowego, strategicznego podejścia. Jednym z największych jest dostępność gruntów – szczególnie w dużych miastach, gdzie atrakcyjnych terenów pod zabudowę jest niewiele, a procesy administracyjne są czasochłonne i skomplikowane. Do innych wyzwań należą m.in. rosnące koszty realizacji inwestycji, wysokie stopy procentowe, zmieniające się otoczenie regulacyjne, a także wzrastające oczekiwania klientów. Deweloperzy muszą więc umiejętnie łączyć funkcjonalność, estetykę i wartość dodaną inwestycji, ale też dbać o społeczności.
Wierzymy, że dzięki swoim działaniom m.in. inwestycje w zieloną energię oraz realizacje projektów opartych na wyjątkowych ideałach, staniemy się pionierami w zmianie wizerunku firm deweloperskich, odczarowujących ich postrzeganie jako tych nastawionych wyłącznie na zysk.
NOTKA BIOGRAFICZNA:
Paweł Malinowski to przedsiębiorca od wielu lat działający na rynku nieruchomości, założyciel firm PROFBUD, MALBUD-1 i Green On Energy. Odpowiada za całościowe zarządzanie Grupą, w której pełni funkcję Prezesa Zarządu oraz za strategie rozwoju przedsiębiorstw.
Jest absolwentem Warszawskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej oraz Harvard Business School, gdzie uzyskał dyplom w programach Management oraz Strategic Leadership Academy. Dzięki jego zaangażowaniu w ciągu 15 lat działalności PROFBUD zrealizował wiele wysokiej jakości projektów w atrakcyjnych lokalizacjach.
Obecnie firma skupia się na ekologii oraz odnawialnych źródłach energii, czego przykładem jest wybudowanie własnej farmy wiatrowej o mocy 14,8 MW, w przyszłości zasilającej energią elektryczną inwestycje firmy PROFBUD oraz obiekty komercyjne. Do projektów realizowanych obecnie należą:
Przedsiębiorstwo jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.